הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים תורה ומדע
מה היהדות חושבת על חייזרים?
מצד אחד, התורה טוענת שלא ייתכנו חיים תבוניים על כוכבי לכת אחרים. אבל מצד שני, היהדות מלמדת כי כדור הארץ מלא ביצורים רוחניים שאינם בני אדם. אז מיהם בדיוק?
דודו כהן

שאלה מסקרנת, לא רק באספקט היהודי אלא בכלל ברמה הרחבה ביותר, נוגעת להימצאותם של חייזרים ביקום. אינספור כוכבי הלכת המקיפים את כדור הארץ הסעירו מאז ומתמיד את שוכני העפר, וההיסטוריה רצופה בעדויות על חייזרים שקפצו לכאן לביקור קצר (או לחטיפה וחקירה של עוברי אורח תמימים). אותן עדויות מעולם לא הוכחו באופן משכנע, אולם עדיין היה ברור שאין עשן בלי אש. וזו, אולי תתפלאו, גם עמדת היהדות בנושא. בשורה התחתונה, האם לפי היהדות יש חייזרים? כן ולא. לא קיימים חייזרים במובן שאנחנו מכירים, אבל בהחלט יש יצורים אחרים, מעניינים לא פחות. בטח שמעתם עליהם, רק לא תחת השם חייזרים.

"לפי הכתוב בתורה, יש חיים רק בכדור הזה", פותח הרב פנחס בדוש. "עובדה שלא הצליחו למצוא חיים. עם זאת, בספרי הקבלה כתוב שיש חיים בתוך כדור הארץ - יש יצורים משונים שחיים בלב הכדור, ואנשים גם נתקלו בהם בכמה הזדמנויות. אבל חוצנים מכוכבים אחרים - זה בהחלט לא קיים".

נשארתם באפילה? הרב יצחק פנגר, שצלל לעומק הדברים, ממהר לבאר את הסוגיה. "ברמת העיקרון, היהדות בוודאי מדברת על יצורים שאינם בני אדם, שנמצאים כאן", הוא פותח. "היהדות אינה סוברת שנמצאים יצורים במקומות אחרים, כי אם היה כך, אלוקים היה מגלה לנו על כך - והוא לא גילה. עם זאת, בזוהר כתוב שיש בריות בארץ אבל לא בשמיים. כלומר, יש יצורים - אבל לא מכוכבים אחרים".

אז מיהם בעצם היצורים האלה?

פרסומת

"שדים, רוחות ויצורים רוחניים. יש לי הרצאה שלמה על חייזרים, שבה אני בעצם מוכיח מבחינה מדעית שלהיווצרות חיים במקום אחר צריכים להתקיים כל כך הרבה תנאים, שהסיכוי הוא לא רק אפסי אלא גם בלתי אפשרי. לא צריכים רק חמצן, מים, שמש וירח אלא הרבה מאוד תנאים נוספים. במידה והיו חיים על כוכבים אחרים - הם לא היו באים לכמה שניות לעשות לופים באוויר ולחזור. הם היו יושבים, מדברים, מעוניינים להכיר אותנו באופן ישיר. גם מבחינת המרחק הקוסמולוגי לא נראה שהם יעברו כל כך הרבה שנות אור רק כדי להגיד שלום ולחזור לכוכב שלהם. פרופ´ עקיבא בר-נון מהמחלקה לגיאופיסיקה ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב סיפר בזמנו שיש מאות אסטרונומים שתפקידם הוא בין השאר להביט בחלל מדי לילה, בעודם מחכים לראות תופעות כאלה. הוא אומר שעוד לא שמענו על אסטרונום אחד רציני שיעיד שראה חוצנים, כלומר יצורים תבוניים. לעומתו, יש הרבה אנשים כאלה ואחרים שכן טוענים שראו".

כלומר, הם לאו דווקא באים באופן פיזי מהחלל החיצון?

"היהדות אומרת שאלוקים ברא עולם אחד, שאליו התנקזו כל התנאים להיווצרות חיים. כדור הארץ שלנו הוא מרכז העולמות הרוחניים, נקרא לזה כך".

אז מהיכן מגיעים אותם יצורים רוחניים? האם הם מגיעים ממעמקי האדמה?

"הם לאו דווקא באים ממעמקי האדמה, זה רק משל. אם אחפור עמוק - לא אגלה אותם בשכבות השונות של כדור הארץ. הכוונה היא שהם יצורים גשמיים יותר, נחותים יותר, ירודים יותר, ולכן הם מגיעים ממעמקי האדמה. אלוקים ברא אותם למטרות מסוימות. הם אמורים להתל בבני אדם. חלק מהחלומות הרעים של האדם מגיע מהשדים האלה, ואולי זה ההסבר לכל האנשים שראו כביכול חייזרים".

מהן התכונות של אותם שדים?

"אומרת הגמרא שיש להם שש תכונות - שלוש כבני אדם ושלוש כמלאכי השרת. כמו בני אדם, הם אוכלים ושותים, פרים ורבים, ומתים. וכמו המלאכים, הם יכולים לטוס בשמיים, יכולים להידמות למה שהם רוצים, ויודעים חלק ממה שעתיד להיות. זה נושא ארוך ומפורט, שיש לו מקורות רבים ביהדות, אבל מה שבטוח הוא שאותם ´חייזרים´, במירכאות, לא מגיעים מכוכבים אחרים".

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
תגיות: חייזרים, שדים,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 7 תגובות
אני שמעתי הרצאה גם של הרב זמיר שיש ועוד איך חייזרים גם בגמרא מסופר על תנא שפגש יצור מכוכב אחר והם החליפו מידע זה על כוכבו של זה וגם בתורה כתוב שפעם כרתו ישראל עם עם מסויים של חייזרים ברית שיעזרו להם במלחמה ויש גם ספר קבלה בשם שערי יוסף שמדבר רק על הסוגים השונים של החייזרים איך ניראה כל סוג מה הוא אוכל וכו.יש המון עדויות גם במדע על זה אז מספיק עם הבורות-ואגב לפי הקבלה חייזרים הם מלאכים[ראה מרכבת יחזקאל] יש מלאכים טובים ויש לא טובים!!!!!!!!!!!!!

יש דבר כזה תיקשור עם חוצנים שגרים בכוכבים רחוקים אז נראה לי שיש יצורים תבוניים בכוכבים אחרים

בעזרהי"ת שלום הרב פנגר כותב: "כי אם היה כך, אלוקים היה מגלה לנו על כך". אם לא גילה לדור שלנו אולי יגלה לדורות הבאים. כמו המון דברים שלא נתגלו בדורות הקודמים והתגלו לנו. עלינו להאמין באמונה פשוטה, שכל מה שעולה על הדעת, יכול להיות קיים, כי אין אנו יודעים עוד איזה נפלאות יש לקב"ה שהוא עתיד לגלות. כי לגדולתו אין חקר ובכל דור ודור מתגלה לנו חלק מחכמתו האין סופית.

אני שמעתי עוד גרסה שאין סתירה בין ביהדות לקיום עבמים. לעבמים אין זכות בחירה. זה ההבדל. ולדעתי בינתיים כל עוד לא התגלו עבמים ממש לאור יום כולנו, יש להתייחס אליהם רק באפשרות ולא כמציאות.

שלום לכם אז מאיפה הם באים היצורים המשונים שהזכרת , שיש להם 3 תכונות אנושיות ו-3 תכונות של מלאכים. תודה אביבה

הסיכוי שהתפתחו חיים תבוניים כלשהם במקום מסויים ביקום האדיר-מימדים הזה הוא דווקא גבוה מאוד.אם עדיין לא גילינו אותם,זה כפי הנראה אינטרס של בורא עולם.מאמין שנגלה בעתיד.

התורה במפורש לא מזכירה אבל לא שוללת! מאוד אפשרי שהשם יצר אך לא גילה לנו

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט