הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים חגים ומועדים ספירת העומר
ימי ספירת העומר – טעות בספירה?
ימי ספירת העומר הם תקופת ביניים שבין חג הפסח לחג השבועות. שני חגים המסמלים גאולה. הראשון מסמל את הגאולה הגופנית, הגשמית
רועי סמאי

ימי ספירת העומר הם תקופת ביניים שבין חג הפסח לחג השבועות. שני חגים המסמלים גאולה. הראשון מסמל את הגאולה הגופנית, הגשמית, מעם של עבדים ללא רצון עצמי, שאיפות וכמיהות ואחר שנים של דיכוי הגוף והרוח, יצאו מאותו כור הברזל וטעמו טעם החירות. אך אין זו גאולה שלמה.

רוחם נשארה כבולה במצרים. לאחר הסבל הרב קשה היה לשכוח את אותה תקופה נוראה. לכן לאחר שעברו 50 יום מהגאולה הגשמית ניתנה להם התורה - גאולת הרוח, ובכך הושלמה יציאת מצרים. כמבואר בחז´´ל ´´אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה´´. כאמור, תקופה זאת בין פסח לעצרת נקראת ימי ´´ספירת העומר´´.

חז´´ל ציינו שמהיום שלאחר הפסח יש לספור את הימים עד למתן תורה, במטרה להחדיר בתוכנו את הכמיהה והשאיפה למתן תורה. הספירה מתבצעת כדלהלן: ´´היום יום אחד לעומר, יום שני לעומר וכו´´´ כך עד 49 יום לעומר וביום ה-50 חג השבועות (יום מתן תורה).

הצורה שבה נאמרת הספירה מעוררת שאלה. מאחר והיום המיוחל הוא יום ה-50 מדוע לא סופרים ספירה לאחור? אדם שנתנו לו עונש חודש בכלא, הוא סופר כמה ימים נשארו לשחרור ולא כמה ימים עברו, ואילו אנו בספירת העומר מוסיפים והולכים בכל יום. עברנו יום אחד מתחילת הספירה, יום שני מתחילת הספירה... שבועים ושלושה ימים מתחילת הספירה וכדו´.

אך למעשה יש כאן רעיון עמוק ויסודי המשקף את ראית היהדות על מהות החיים. זוג שתאריך חתונתם נקבע לעוד חודשיים, הם מצפים ומייחלים לכל יום שיעבור בציפיה ליום הנכסף. בלבם הם חשים שאותו יום יהיה מלא באושר ושמחה, אך אותם ימי ההמתנה נראים ריקים וחסרי תוכן לעומת היום ´´הגדול´´, ימי ההמתנה נראים כסתם ימים.

ובאמת יום החתונה הוא יום חשוב ומלא אושר. אך אין זה מפחית מערכם של ימי ההמתנה. נקודת יסוד ביהדות שאין יום שהוא ´´סתם´´ ולא שייך המושג ´´להעביר את הזמן´´. כל יום הוא חשוב ובעל תכלית.האדם הגיע לעולם למלא תפקיד מסוים במהלך חייו. (הזמן הוא פונקציה בעולם ואנו נמצאים בתוכו להשלים משימה מסוימת).

משימה זו היא מפעל חיים. כל יום שבו אנו ממלאים את תפקידנו, מקרבנו להשלמת המשימה, ואילו יום שמבוזבז מרחיק אותנו מהתכלית אשר בגללה הגענו לעולם. לכן בימי ספירת העומר, אע´´פ שהיום המיוחל הוא חג השבועות אין זה מפחית מערכם של שאר הימים אלא כל יום הוא בעל חשיבות גדולה.

פרסומת

כל יום יחודי על המשמעות הטמונה בו, ולכן בכך שהספירה מתבצעת בצורה זו (היום יום אחד לעומר, יום שני לעומר, שבועיים לעומר וכן הלאה) ולא בספירה לאחור שממעיטה מערך הימים העוברים ועושה רמת מעלה את היום המיוחל, מתחדד היסוד הבסיסי שכל יום הוא רם מעלה וצריך לנצל אותו ואין להעביר את הזמן להבל וריק.

יסוד זה מודגש כבר בתורתינו לגבי אברהם אבינו (הנקרא בפי חז´´ל ´´אברהם העברי´´ משום שבשל השקפתו על החיים שהיתה שונה מכל העולם, כל העולם בעבר אחד והוא בעבר השני). עליו נאמר ´´ואברהם זקן בא בימים´´, וביארו חז´´ל את הפסוק שאף על פי שהיה זקן מאד בכל זאת בא בימים, הביא את כל ימיו שלמים ומלאים לפני הקב´´ה.

ניצל אותם עד תום ומילא את תפקידו בעולם בשלמות. בתקופתנו אנו- העידן המודרני, דברים רבים התפתחו והשתכללו וביניהם תרבות הבילוי והבידור. אם נתבונן במילה בילוי נבחין שהיא מאותו השורש של התבלות, בלאי. וכן המילה בידור שמקורה בארמית ופירושה פיזור (חוסר מיקוד). מטרתה של תרבות הבילוי והבידור היא העברת הזמן- דבר הנובע מחוסר סיפוק וריקנות.

אם ניקח לדוגמא רופא בזמן שהוא בעיצומו של ניתוח לב פתוח, לא יעלה על הדעת שהרופא ישליך את הכל ויצפה לפתע בטלויזיה או יצא לשחק כדורסל כיון שכל רגע הוא מהותי וגורלי וטעות קטנה יכולה לעלות בחיי אדם.

 כאותו רופא כך אנחנו נמצאים בעיצומם של חיים אשר כל שניה חשובה. כל רגע שעובר הוא הזדמנות בלתי חוזרת שצריך לנצלה, צריכים אנו להיות מאופסים מרוכזים וממוקדים במה שאנו עושים, במטרה הניצבת אל מול עיננו.

יש לנו אחריות כבדה על כתפינו, שאותה אנו צריכים להשלים במקסימום הצלחה ובמינימום טעויות. [אין הכונה שאסור לנשום אויר לרגע, אך להפוך דבר מאמצעי המכוון לאזירת כוח לקרבות, לבילוי שכל חיינו סובבים סביבו היא סטיה רצינית מהמסלול וכך אנו מחטיאים את המטרה] המורם מכל האמור- ע´´י ספירת העומר באופן בו היא ניספרת (והאופן שהיא באה לשלול- הספירה לאחור), קורא לנו הבורא לשנות את גישתנו לחיים ולהביל אליהם ביותר עמקות. למלא את חיינו בתוכן אמיתי, להשלים את תפקידנו בעולם ולנצל כל רגע ורגע.

 

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
שו"ת שבועות
איך עורכים השנה הבדלה, האם יש עניין ללבוש בגדים לבנים, למה שבועות הוא הרגל היחיד שאורך פחות משבוע, ומה הסיפור עם מאכלי הגבינה?
   
כיצד ניתנה התורה? תובנות לחג ..
התורה ניתנה במדבר, במים ובאש. לאמור – הנה, התורה ניתנה בתוך אותם תנאים - שלא יהיו לאדם תירוצים. כשם שהתורה ניתנה בתנאים כאלה, כך ניתן לקיימה בכל מצב ..
   
אמת בכל מחיר- הרהורים לחג ..
מה הקשר בין נסיך אפריקני, יהודי חרדי מבני ברק והיינריך היינה? מה יש בגרי הצדק שאין בנו? ומדוע אין צורך בהוכחות כדי להיווכח את אמיתות התורה
   
ההכנות בעיצומן
עם ישראל התכונן לקבלת התורה כבר מיציאת מצרים. ואיך כדאי שאנחנו נתכונן?
   
רות המואבייה
כמה סיבות נאמרו בטעם קריאת מגילת רות בשבועות: דוד המלך, נינה של רות, נפטר בשבועות. כמו כן, מגילת רות נפתחת בכך שהימים ימי קציר חיטים, כתקופת שבועות
   
שבועות - חג מתן התורה
בט''ו בניסן יצאו עם של עבדים ממצרים מוכים וחבולים פיזית ונפשית, כעת פניהם מועדות אל ארץ לא זרועה, אל מדבר יבש ושומם. אך ליבם פועם בקרבם ועיניהם ..
   
מגילת רות - טיפים לחיים
חג שבועות- חג מתן תורה. אה! גבינות, בלינצסים, החברה ערים בלילה ולומדים תורה בשקיקה, תענוג! והנה בבוקר בתפילת שחרית, פתאום נכנסת לה בשיא האלגנטיות ..
   
נותנים לך- תיקח!
יום מתן תורה מגלה: התורה לא לוקחת ממך, היא מעניקה לך...
   
שבועות: למה חלב?
לקראת חג השבועות הגיע הזמן לברר: מה הקשר בין מתן תורה לבין מוצרי חלב, ולמה קראנו את מגילת רות בחג?
   
חג השבועות: השיא של ספירת העומר
חג השבועות נקרא בשם זה, בגלל המצווה לספור 7 שבועות מפסח, על מנת לדעת מתי הוא יחול. אולם במקרא ובחז"ל אנו מוצאים לחג עוד מספר רב של שמות: חג ..
   
אירועי חודש אייר
חודש אייר - החודש השני לחודשי השנה, נקרא גם חודש זיו
   
עדיין מצפים לגאולה השלמה
מדוע החרדים אינם שותפים בכל המובנים לחגיגות יום העצמאות? מה פשר המחזות הקבועים של חרדים שאינם עומדים בצפירה ואף שוללים לחלוטין את קיומה של המדינה? או ..
   
יש לי יום יום חג (שבועות)
התורה אינה מציינת במפורש שיום החמישים מחג הפסח הוא יום מתן תורה, משום שביחס למתן תורה- לא רצה הבורא להגביל יום מסוים שבו ניתנה תורה. מי שבאמת רוצה, ..
   
הספירה (אינה) לאחור
אם המטרה היא לספור את הימים עד שמגיעים לשיא – יום מתן תורה – מדוע מצווים ישראל לספור את העומר בסדר עולה ולא בסדר יורד? הלא כשמצפים למשהו סופרים לאחור ..
   
על עבר והווה
מחג הפסח ועד חג השבועות אנו מצווים לספור 49 ימים את העומר. בימים אלו נוהגים ישראל דיני אבלות על 24,000 תלמידיו של רבי עקיבא שמתו במגפה. מה טעמם של ..
   
תגיות: פסח, שבועות, גאולה, מתן תורה,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

" חז``ל ציינו שמהיום שלאחר הפסח יש לספור את הימים עד למתן תורה, במטרה להחדיר בתוכנו את הכמיהה והשאיפה למתן תורה. הספירה מתבצעת כדלהלן: ``היום יום אחד לעומר, יום שני לעומר וכו``` כך עד 49 יום לעומר וביום ה-50 חג השבועות (יום מתן תורה) "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט