הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים מידע לקהילה
ל''ג בעומר - האור הגדול
אנו ניצבים לפני יום גדול וקדוש - ל``ג בעומר, בו מרבים בשמחה, בשירות ותשבחות ובלימוד תורה.

ננסה לעמוד על סודו של יום זה. בתלמוד מסופר על רבי עקיבא ו- 24 אלף תלמידים שהיו לו, וכולם מתו בזמן אחד, החל מחג הפסח ועד ל''ג בעומר, וכל זאת משום שלא נהגו כבוד זה בזה, [מאמר מוסגר- כמובן צדיקים וקדושי עליון אלו נידונו לפי רום מעלתן ומדרגתן כי הקב''ה מדקדק עם חסידיו אפילו על סטיה קטנה מן האמת ורבב של העבירה] ומעידים חז''ל שמותם היה מורגש עד כדי כך ''שהיה העולם שמם''.

עד שהלך רבי עקיבא לרבותינו שבדרום, 5 במספר, ולמדם את תורתו, ומהם יצאה תורה לכל עם ישראל. אחד מחמשת התלמידים היה רבי שמעון בר יוחאי, שלא במקרה יום פטירתו לאחר שנים היה ל''ג בעומר. איפיונו של רבי עקיבא היו התקוה ואהבת הזולת. הוא ששנה ''ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה''.
 
אך מה לזה ולרשב''י תלמידו ומדוע דוקא בל''ג בעומר - יום פטירתו פסק האבל והמוות? תלמידיו של רבי עקיבא נפטרו על שלא היתה בהם אהבת חינם. רשב''י וחבריו השלימו את החסר ותיקנו את הפגם כשכל חייהם חיו ואהבה גדולה ביניהם, וכמאמר רשב''י ''אנן בחביבותא תליא'' שפירושו אנו תלוים בחביבות.
 
בקדושתו העצומה זכה רבי שמעון לקיים בשלמות את הוראת רבו ''ואהבת לרעך כמוך'' ולהשרישה בלב תלמידיו עד שתקנו בשלמות את פגם תלמידי רבי עקיבא. יום זה (ל''ג בעומר) מאיר מאז ועד יומנו אנו וכידוע הוא יום שמחה אהבה ואחוה וקרוב לבבות. וע''י כך שכולם ביחד ע''י זה נעשה שמחה. נפש האדם מאירה כנר וכשכולן מתאגדין ומתאחדין והופכים לאיש אחד אז האור הוא גדול.
 
פרסומת
ואפשר שעל זה רומז המנהג להדליק מדורות בל''ג בעומר, שכמו שמהצטרפות הנרות הרבים לנגד עיננו נוצרת מדורה המאירה למרחוק, כך הכח שבאחדות, שבאבוקה הגדולה הזו להאיר ולחמם את הלבבות ולבער את הרע מנפש האדם ומן העולם. בל''ג בעומר מצטרפים כולם במירון, ציונו הקדוש של רשב''י.
 
מאות אלפים מכל שכבות האוכלוסיה במגוון הדעות, מתקבצים ומתאחדים וכמדורה גדולה המורכבת מאלפי נרות, כך הנשמות, המאירות את העולם, באורם הרוחני. זוהי הפגנה כנגד הפירוד והשנאה. סיבה נוספת שמדליקים מדורות - שביום פטירתו של רשב''י התגלו סודות עצומים ונשגבים וירד אור גדול לעולם.
 
אורו של הזוהר הקדוש! המקובל האלוקי רבי משה קורדובירו מסביר מדוע נקרא ''ספר הזוהר'': ''מפני השפעת האור מהזוהר העליון שירד לעולם עם ספר זה כלומר ספר שנשפע מהזוהר ההוא''. וכנגד האור הרוחני הטמון בו אנו מדליקים דוקא מדורות שבהם יש אור גדול כסמל לאורו של הזוהר שזכינו בו, אך בשל קדושתו והסודות הטמונים בו רק אלו שיקדישו מעשיהם דיבורם ומחשבותיהם יכולים לעסוק בו. כמובא בשלחן ערוך – ספר יסוד ההלכה היהודית .
 
לא רק בציונו הקדוש נוהגים להתאסף אלא גם בתפוצות ישראל יש המדליקים נרות ומתכנסים יחדיו ללמוד בצותא במאמרי רשב''י הפזורים בתלמוד ובמדרשים אומרים תפילות ובקשות שבזכות רבי שמעון בר יוחאי יגאלנו בורא העולם ויפתח עינינו כסגולה ליום הזה להבחין באמת, כמרומז בפסוק ''גל עיני והביטה נפלאות מתורתך'' ודרשו חכמינו ''גל'' אותיות ל''ג שיום זה ל''ג בעומר מסוגל לגילוי האמת והאור הפנימי הנמצא בכל יהודי באשר הוא שם.
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
אסון וליקחו
היה זה משבר עצום לעולם התורה באותה תקופה, מותם הטראגי של 24 אלף תלמידי ר עקיבא זעזע את הלבבות. מדי יום יצאו מבית המדרש כ-490 לוויות שכולם מרכינים ראש ..
   
אהבה מהי?
מה קרה? מדוע חל השינוי?! האם באמת הם אהבו זה את זה, או שסתם נראו כמאוהבים?
   
אוסף מוזיקה להורדה: אהבת חינם
גיליון 200 ל"הידברות סופשבוע", ערב חג הסוכות: זה הזמן לסכם את הדרך, לחשוף חלק מהתכנונים לעתיד הקרוב, ולהעניק לכם, קוראים יקרים, את השי ..
   
הניסיון שלו. לא שלך!
אנו מאמינים שכל המתרחש לכל אחד מאיתנו - הוא הטוב ביותר עבורו. מדוע בסוגיית הצדקה אנו כביכול "מתערבים" לבורא עולם במעשיו, ומעניקים לעניים ..
   
בואו נאהב מחדש
בית המקדש נחרב בגלל שנאת חינם. ותיקונו ובניינו העתידי יהיה רק על ידי אהבת חינם! כאשר נגביר את האהבה והאכפתיות זה עם זה, רק אז ייבנה הבית השלישי
   
רבי עקיבא
על גודלו של רבי עקיבא בתורה מעיד התלמוד, שכאשר ראה משה רבנו בעיני רוחו את רבי עקיבא, אמר לקב"ה: "אדם כזה בעולמך ואתה נותן תורה על ידי?"
   
רבי עקיבא
עקיבא התבייש תחילה ללכת ללמוד, משום שלפי רמתו היה צריך ללמוד עם ילדים, אך רחל עודדה אותו, והוא הלך ללמוד יחד עם בנו – הכל מהתחלה
   
"צריך לאהוב כל יהודי באשר ..
הוא נטש קורס טיס בעיצומו, התקרב ליהדות דווקא בתקופת שיא, הביא 13 ילדים לעולם, עמד בראש קהילת בעלי תשובה בצפת, שחרר ארבעה דיסקים וכמעט שיתף פעולה עם ..
   
בזכות בחירתה של אישה
רחל זכתה בזכות הרצון הפנימי שלה לחיפוש אחר האמת, משמיים הראו לה זאת במקום שעל פניו כל אחד אחר "עצם עיניו" מלראות שאותו פשוט עם בן 40 שעד כה ..
   
בתחילת הנישואין
כתוצאה מהצורך הרגשי של כל אדם שקשריו של בן זוגו יהיו בלעדיים עמו, אנו מבחינים לא אחת בתהליך די מצוי בעיקר בתחילת הנישואין.
   
גיוס בני הישיבות לצבא
אחת השאלות המצויות, הנשאלת לעיתים מתוך תרעומת ולעיתים מתוך רצון להבין, זוהי שאלת גיוסם של בני הישיבות.
   
מסע בבקעת כנרות
שרידי ישובים מתקופת האבות, פינות חן... כל אלו חברו יחדיו לבקעה הקסומה
   
ל''ג בעומר - האור הגדול
אנו ניצבים לפני יום גדול וקדוש - ל''ג בעומר, בו מרבים בשמחה, בשירות ותשבחות ובלימוד תורה.
   
חודש אייר
מי מאיתנו אינו זוכר את הכרזה שפגש בכל שנות לימודיו בביה''ס- ''ואהבת לרעך כמוך''. שירים הולחנו ואף ריקודים סביב משפט זה.
   
מות תלמידי רבי עקיבא – השפעה ..
מותם של עשרים וארבע אלף תלמידי רבי עקיבא יצר בעם חלל גדול ביותר, חלל שעד היום הוא עדיין לא נתמלא.
   
תגיות: רבי עקיבא, רשב"י, אהבת הזולת, אהבת חינם, שינאת חינם,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

" עד שהלך רבי עקיבא לרבותינו שבדרום, 5 במספר, ולמדם את תורתו, ומהם יצאה תורה לכל עם ישראל. אחד מחמשת התלמידים היה רבי שמעון בר יוחאי, שלא במקרה יום פטירתו לאחר שנים היה ל``ג בעומר. איפיונו של רבי עקיבא היו התקוה ואהבת הזולת. הוא ששנה ``ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה``. "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט