הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים תורה ומדע בריאה מול אבולוציה בעיות בתהליכי האבולוציה
הדינוזאורים
על עצם קיומן של חיות במימדים גדולים כאלה שהיו בעבר אין לנו כל עוררין. זה אכן ידוע בזוהר ובמקומות אחרים.
צבא השמים / ד``ר נ. וידאל
ישנן השערות שונות להיעלמותם של הדינוזאורים , אבל דוקא ההשערה המשונה שבין כולן היא שאסטרואיד התנגש בכדור הארץ והחריב חלק גדול ממנו ובעיקר את הצמחיה. כך ''הרג'' הממציא של התיאוריה הזאת את הדינוזאורים על ידי ''שהרעיב'' אותם מחוסר צמחיה. במקומות שונים על פני כדור הארץ מתגלים מדי פעם שרידי שלדים או עצמות של חיות גדולות מאוד, אשר גודלם (של השלדים) הגיע לשלושים מטר ויותר, וגובהם לכעשרה מטר. לפי הערכת המדענים הגיע משקלן של חיות אלה לכמה עשרות טונות. הם נקראו בשם ''דינוזאורים'' והם דמו בעיקר ללטאות של ימינו, אבל במימדים הרבה יותר גדולים.
 
לפי השערתם הם ניזונו בעיקר מצמחים. מנם שלדים אלה הם של עצמות, אבל במשך השנים חדר לתוכן עפר באיטיות רבה עד שהם ''התאבנו'', דהיינו נעשו לאבן שצורתה היא כצורת העצמות המקוריות. לפי מחקרים שלהם, התברר כי אוכלוסיית הדינוזאורים הוכחדה ''פתאום'' מעל פני כדור הארץ לפני כשישים וחמישה מיליון שנה! הם גם טרחו וחקרו מהו הגורם להכחדה ''פתאומית'' זו. ואכן הועלו השערות שונות להיעלמותם של החיות הענקיות האלה, אבל דוקא ההשערה המשונה שבין כולן, דוקא היא הולכת ותופסת תאוצה במחקרים שלהם כיום.
 
מישהו העלה את ההשערה שאסטרואיד אחד התנגש בכדור הארץ בעבר הרחוק והחריב חלק גדול ממנו וגם בעיקר הכחיד את הצמחיה על פני כדור הארץ. כך ''הרג'' הממציא של התיאוריה הזאת את הדינוזאורים על ידי ''שהרעיב'' אותם מחוסר צמחיה. הרעיון הדמיוני הזה הלהיב כמה מדענים אחרים, והם אף הלכו וחיפשו את ''המקום'' בו נפל האסטרואיד הדמיוני הזה. ואכן הם ''מצאו'' את שרידי האסטרואיד הזה מהר מאוד, ולדעתם של החוקרים האמריקאים האלה הוא שוכן כבוד לא פחות ולא יותר מאשר במפרץ מקסיקו, כשאפרו שקוע חציו בים וחציו על היבשה, וקוטרו מגיע לכמאתיים קילומטר.
 
כמובן היתה להם בעיה האם המכתש הזה נוצר מנפילת אסטרואיד או שהוא פשוט מכתש גדול של הר געש קדמון.
אבל כיוון שהם כבר קבלו על עצמם לכתחילה את הרעיון שהאסטרואיד הוא הוא הסיבה להכחדת הדינוזאורים, לכן הם כבר ''מצאו'' את העובדות לכך בשטח עצמו, שהמכתש אכן נוצר מנפילת אסטרואיד ולא מהר געש. על עצם קיומן של חיות במימדים גדולים כאלה שהיו בעבר אין לנו כל עוררין. כי אכן ידוע בספר הזוהר ובמקומות אחרים בחז''ל שדור המבול היו ענקים ואפילו הרבה יותר גדולים מן הדינוזאורים האלה, ככתוב: (מתורגם מהזוהר) ''רבי חייא ורבי יהודה היו הולכים בדרך, והגיעו להרים גבוהים ומצאו בין ההרים עצמות של בני אדם שהיו של דור המבול, ופסעו שלוש מאות פסיעות לאורך עצם אחת''.
 
והרי שלוש מאות פסיעות הם יותר ממאה מטר. כלומר הגובה של אנשי המבול הגיע לכמה מאות מטר, ויש לשער שהיו גם חיות בגודל דומה, כך שהדינוזאורים של הגיאולוגים כיום הם אך כחגבים ביחס לגודל אנשי המבול. אבל המפליא ביותר הוא מדוע נזקקים בכלל הגיאולוגים למאורעות משונים כאלה כמו נפילת אסטרואיד בכדי להכחיד את אוכלוסיית הדינוזאורים, ועוד בתאריך דמיוני לפני ''כשישים וחמישה מיליון שנה'', כשאפשר למצוא בספר תנ''ך (שתורגם כבר ליותר ממאה שפות) בפרשת נח שהיה מבול שהכחיד אל כל החי על פני הארץ לפני לא יותר מארבעת אלפים ומאה שנה! כך שאין צורך לא באסטרואיד וגם לא בהיסטוריה דמיונית של שישים וחמישה מיליון שנה.
 
 אולי זוהי דוגמא מובהקת לכך כיצד מרכיבים מדענים דיעה קדומה משלהם על האסטרואיד או הסבר אחר שאין שום הכרח בקיומו, ומאידך הם דוחים כתובים מפורשים על מה שקרה בזמן המבול. הנה לפניכם דברי המלבי''ם בפרשת נח: ''… והנה שהרבה נשארו עצמותיהם החזקים כמטילי ברזל ולא נמוחו, בכל זאת נמוחו מן הארץ כי ע''י שטף המים הובלו הפגרים לתוך העמקים ורובם נבלעו בעמקי תהום, אשר האדמה פצתה את פיה מעומק תהום רבה וירדו כמה אלפים אמה לעמקי שאול, עד שבצאת נח מן התיבה לא מצא שום רושם מפגרי בעלי חיים ועצמות הענקים ובעלי חיים הגדולים שהיו קודם המבול.
פרסומת
 
ועדות ה' נאמנה מחכימת פתי להשיב דבר לחכמי הגאולוגיה, שחופרים במעמקי האדמה ומוצאים עצמות גדולות מענקים ובעלי חיים גדולים שנאבדו מן הארץ ואינם עוד מימי המבול ואילך, והם מוכיחים מזה קדמות העולם, כי יחשבו את האדמה שעשויה מינים מינים, שבכל עומק ידוע יש מין אדמה אחרת, ויחשבו לפי איכות האדמה שימצאו העצמות שם, ולפי חשבון כמה היה צריך עד שיולדו שטחי האדמה שהעולם קדמון מרבוא שנים, ושכבר היו בעלי חיים מימי קדם קודם לזמן היצירה שלנו.
וכל זה הבל וריק, כי בעת המבול פתחה האדמה את לועה ע''י הרעשים שבאו מעומק שאול ותהום רבה והפכה תחתונים למעלה ועליונים למטה והורידה פגרי הבעלי חיים עמוק עמוק, ונבקה חכמת הדורשים והחופרים לדעת איכות המהפכה הזאת אשר עשתה נפלאות במשך 150 יום של עמידת המים, עד שכל הסדרים שסדרו להן החוקרים מאיכות האדמה בכל שטח וכל חשבונותיהם בזה נתבלבלו אז וכל השערותיהם ודימיונותיהם ישא רוח יקח הבל, ולא חכמו ישכילו זאת ויראו מעשי ה' ונפלאותיו במצולת שאול איך מחה את כל היקום מעל פני האדמה ויטביעם בשאול תחתית עדי אובד''.
עד כאן לשונו.
 
אם כי השיטות של הגיאולוגים כיום הן שונות מאוד מאלו שהיו בזמן המלבי''ם, והן מראות שהחיות האלו היו כביכול לפני עשרות מיליוני שנים, הרי נימוקו של המלבי''ם עדיין שריר וקיים, דהינו, שבזמן המבול נשתנו לחלוטין כל סדרי בראשית, ותהליכים שהיו לוקחים מיליוני שנים באופן טבעי נעשו תוך שעות או ימים בלבד, וכך למשל עברו העצמות של החיות האלו תהליך של התאבנות מהיר ביותר אשר באופן טבעי היה נמשך מיליוני שנים, אבל עקב הלחצים האדירים שפעלו על העצמות האלו אשר החדירו את העפר במהירות עצומה לתוכן הן התאבנו לאבנים שצורתן כצורת העצמות של החיות כפי שרואים היום.
 אשר לעצם המבול, נעיר בדרך אגב כי המדענים החוקרים את טבעות העצים מצאו סוף סוף את מה שהיה ידוע לנו זה מכבר בכתובים. מניתוח של טבעות עצים עתיקים ששרדו במקומות רבים בעולם, התברר כי לפני כארבעה אלפים שנה בערך אכן כל העצים העתיקים האלה מראים בבירור כי באותן שנים היה עודף מים גדול מאוד על פני האדמה, דהיינו, רוחב הטבעות באותן שנים היה הרבה יותר גדול משאר הטבעות.
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
דינוזאורים ויהדות
חלק מהמדענים טוענים שלפני מיליוני שנה חיו כאן הדינוזאורים, אולם העולם קיים רק 5,770 שנים. אז כיצד מתייחסת היהדות לנושא? יצאנו לברר
   
בן כמה העולם?
המדענים משערים שהעולם בן כמה מיליארדי שנים, אבל לפי התורה הוא עוד ילד בן 5,770 שנה בלבד. איך זה ייתכן, ומה הקשר לשיטת האקסטרפולציה? תשובת השבוע
   
פארק היורה – מציאות או דמיון?
דינוזאורים. כמדומה שאין יצורים שזכו לפופולאריות כה רבה כמותם. מדענים, חוקרים וגיאולוגים רבים הפשילו שרווליהם לפתרון התעלומה המסקרנת – האם הדינוזאורים ..
   
האמת בהישג ידך
האמת ממלאת חללו של עולם, הבה נפקח עיניים לראותה
   
למה דווקא ארץ ישראל?!
מאז העליה המאסיבית של היהודים לארץ ישראל לפני כ- 60-70 שנה החל המאבק הבלתי פוסק על חבל ארץ זה.
   
הדינוזאורים
על עצם קיומן של חיות במימדים גדולים כאלה שהיו בעבר אין לנו כל עוררין. זה אכן ידוע בזוהר ובמקומות אחרים.
   
המאובנים והבריאה
פעמים רבות נמצאו כלים של אדם מודרני בשכבות קדומות מאד - תופעה המפריכה את התאוריה האבולוציונית.
   
התכליתיות שבטבע
היצירתיות המתגלה בטבע מדהימה כל פעם מחדש, עד כמה שמפתיע הדבר אם לא היו תולעים בעולם לא היה לאנושות מה לאכול, אם לא היו הדבורים העולם היה הרבה פחות ..
   
הדרך אל האמונה
דורנו, דור חסר אמונה ולא מתוך יחס שלילי לאמונה, אלא מתוך חוסר תחושה במציאות האלוקית.
   
המבט
החידה הגדולה ביותר עמה נפגש האדם היא שאלת הבורא והבריאה.
   
גלקסיית שביל החלב
הגלקסייה הידועה ביותר היא גלקסיית שביל החלב. נמצאת בה מערכת השמש על תשעת כוכבי הלכת שלה.
   
התנאים בכדור הארץ
כוח המשיכה מקנה לנו יציבות ויכולת עמידה על פני הקרקע.
   
הוכחה 4 למציאות הבורא
מציאות הא-ל אינה תשובה רק לשאלת ''מי ברא את העולם?'', היא עונה גם על שאלה אחרת, בדבר ההתחדשות המתמדת של העולם.
   
פרופסור נ. וידאל, לשעבר ..
פרופסור נ. וידאל, לשעבר אסטרונום בכיר במצפה הכוכבים המלכותי גריניץ, אנגליה. פרופסור אורח באוניברסיטת הרוורד ואוניברסיטת וושינגטון, סיאטל, ארה''ב. ..
   
החמצן באטמוספרה
אם כמות החמצן היתה פחותה מ-20%, היו כל תושבי כדור הארץ סובלים מבעיות נשימה קשות, וספק אם היו מסוגלים להמשיך לחיות.
   
תגיות: דינוזאורים, כדור הארץ, אסטרואיד,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 14 תגובות
ברמב"ם לא מתאר מציאות אסטרונומית שונה ממה שתיארו בתקופתו. לדוגמה, בספר המדע הוא מדבר על "גלגלים" ועל תשעה רקיעים המקיפים את כדור הארץ. הוא כותב גם שאין כוכב גדול יותר מהשמש. באופן כללי על הכתבה: צר לי לראות כאלה הכרזות על "אין שום הוכחות" בעוד שיש די הרבה הוכחות, והן אפילו לא מוסתרות במיוחד. למטאוריט שפגע בכדור הארץ יש כל כך הרבה הוכחות, שפרופ´ נתן אביעזר, בספרו "בראשית ברא" מביא אותו בתור עובדה מוגמרת. בין ההוכחות: יסודות שאין על כדור הארץ, אבל יש על מטאוריטים, נמצאו בשכבה גיאולוגית מסויימת אחת.

אני לא חושב שמישהו פנה אליך בצורת ויכוח או לחילופין כפה עליך את דעתו.(אני בספק שקראת בעיון מאמר זה) אם אתה יהודי שההתרסה והתוקפנות מול דברי אלוקים חיים יושבים במוחו כקפיץ - רחמי עליך. אבל גם לזה יש תרופה: תפתח בבקשה בספרי הקודש (הרמב"ם לדוגמא מתאר את מערכת הכוכבים בצורה מדוייקת/ בזמן שאומות העולם חשבו שהאדמה שטוחה , כל ילד יהודי ידע כי העולם עגול וכו´ ) ותיווכח שעוד בטרם חשב מדען כלשהו לחשוב בכלל על נושא זה או אחר, כבר נכתבו הדברים ע"י חכמי ישראל. אז תהיה חכם אמיתי, ותלמד את החומר לפני התגובה. אוהב אותך אחי.

ברצוני לסבר את אוזניכם בספר שנקרא ``המדע והאל``. זה ספר מצויין שמציג פרספקטיבה שונה על ה``מלחמה`` בין חסידי האבולוציה לבין אנשי התאולוגיה ששוללים אותה על הסף. ארצה גם להוסיף ולציין שהנני יהודי דתי אורתודיקסי. הספר מסביר איך יכלו להדחס כל מיליארדי השנים(לפי המדע) לתוך ששת ימי בראשית. הוא מסביר את זה על פי תורת היחסות של איינשטיין וטוען שששת ימי בראשית הם ששה ימים ביחס ליקום ולא לכדור הארץ(זמן ומרחב). והייתה אבולוציה רק שהיא הייתה בהשגחה אלוקית. הייתה גם התפתחות מהקוף לאדם עד לנקודה שבה היו אנשים דמויי אדם, רק מה, לא הייתה להם נשמה. בריאה האדם הראשון הייתה בעצם בריאת הנשמה, ירידת הנשמה האלוקים לתוך גוף האדם. מה גם שזה תואם את רוח היהדות שטוענת שאם אתה לא מתנהג כמו בן אדם, כלומר לפי המצוות שנתן הקדוש ברוך הוא אתה בעצם לא שונה מבהמה. בקיצור אני לא יכול להסביר בדיוק את הספר אבל אני מאוד ממליץ אותו בחום לאנשים עם ראש פתוח שפתוחים לרעיונות. ודרך אגב גם הוא מביא הצדקות לטיעונים שלו מרבנים כמו הרמב``ן והרמב``ם ועוד.

הסיבה לדעתי היא שפשוט אם הם היו קיימים אנחנו לא. שזה אומר, היום האדם הוא בראש שרשרת המזון אם היו קיימים דינוזאורים האדם היה יורד לתחתית הרשימה והופך למעדן לדינוזאור...

הסיבה פשוטה אם הם היו קיימים היום אנחנו לא. אם אנחנו בני האדם היום בראש שרשרת המזון הרי שאם היו דינוזאורים היום אנחנו היינו בתחתית הרשימה ובתור מעדן דינוזאורים.

האם תוכל לתת מידע נוסף על הספר, המחברת וכיצד ניתן להזמינו? תודה רבה!

ברשותכם אשמח להביע את דעתי על הנושא. קראתי ספר בשם ``סוד המבול, משולש ברמודה המסתורי ונדידת היבשות`` מאת פרופ` הדסה מלמד. הספר מסתמך על מקורות בחז``ל ומסביר בצורה נפלאה את המבול וכו`. (למעוניינים- פרטים של המחברת- ת.ד. 1210, רחובות). לגבי הדינוזאורים, נדמה לי (אני לא בטוח ב-100%) שקראתי בספר הנ``ל על כך שיתכן שהדינוזאורים היו למעשה יצורי כלאיים מחיות טהורות. אולי מפני כך הם לא הוכנסו לתיבה. תודה רבה.

אני חושב להסביר ע``פ מה שידוש שעוג שהיה אחד הענקים חי כבר בדור המבול ובכ``ז לא נכנס לתיבה ונשאר חי. יתכן כי גם זה מה שקרה לדינוזאורים. ועל מה שטענת שהיו חיות ים זה לא סותר כי הרי ידוע שמי המבול היו מים חמים מאד והדגה שנשארה היתה הדגה שיכלה לעמוד במים האלה, לא כולם נשארו, לכן יתכן שגם הדינוזאורים שלך נכחדו

והשמש סובבת סביב האדמה וכל שידורי הטלוויזיה מהחלליות שמראות ארץ עגולה הם או זיוף או טעות אופטית.

איך זה שיש עצמות של דינוזאורים ולא של אותם ענקים מתקופת המבול?

המבול כסיבת היעלמות הדינוזאורים מן העולם אינה מקובלת עלי. לפי הכתובים כשנוח נכנס לתיבה מוזכר כי הכניס עימו את כל חית הארץ. אין כל איזכור על סוג של חיה כלשהי שלא נכנסה לתיבה. גם אם אלה לא נכנסו,היו קיימים דינוזאורים שוכני ימים ואוקינוסים שעליהם המבול לא יכל להשפיע כפי שלא השפיע על הדגה. לדעתי הדינוזאורים שמוזכרים קודם לכן כתנינים הגדולים בסיפור הבריאה נכחדו עוד לפני. אשמח לקבל תגובה לתגובתי.

הרי בפרשת נח כתוב שנאמר לנח לקחת מן הבהמה הטהורה שבעה שבעה ומן הבהמה שאיננה טהורה (דינוזאור) שתיים אם כן מדוע נח לא לקח מהדינוזאורים עמו לתיבה או שהוא לקח והם נכחדו מאוחר יותר???

אז רגע אני לא מבין היו דינוזארים או לא היו?? ואם כן אז מתי??

שאלה: כאשר נח לקח לתיבה מכל חיה זכר ונקבה למה הוא לא לקח איתו גם דינוזאורים ונתן להם להיכחד במבול?

" כיצד מרכיבים מדענים דיעה קדומה משלהם על האסטרואיד או הסבר אחר שאין שום הכרח בקיומו, ומאידך הם דוחים כתובים מפורשים על מה שקרה בזמן המבול. "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט