הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים חינוך | משפחה
כמים הפנים לפנים
הסיבה המרכזית לקונפליקטים בין בני זוג הגורמים תחושת ניכור היא חוסר רצון ויכולת להבין את העולם מנקודת המבט של השני.
ד``ר נפתלי פיש

לאור ניסיוני הרב כפסיכולוג ויועץ נישואין, נתתי דעתי למס' גורמים התורמים להיווצרות בעיות זוגיות, ומקשים על יכולתו של הזוג להתקדם בתהליך טיפולי. נוכחתי לראות, שהסיבה המרכזית לקונפליקטים בין בני זוג הגורמים תחושת ניכור היא חוסר רצון ויכולת להבין את העולם מנקודת המבט של השני. קשה לאדם לשים עצמו בנעליו של האחר, ולהבין כיצד הוא מפרש ומתמודד עם העובר עליו. יש להדגיש שעמ' להסתדר עם בן זוגך, אין זה הכרחי להסכים עימו על הכל. יותר מזה, מבחני השלכה פסיכולוגיים מראים שזה טבעי שכל אחד יסתכל על העולם מנק' מבטו הסובייקטיבית.

עם זאת, חשוב ביותר להתייחס לשותפך ולדעותיו בכבוד. יחס כזה מאפשר תקשורת המאחדת בין בני הזוג ולא מפצלת. מדוע קשה ככ' לשמוע את דעותיו של השני? לכולנו יש צורך בביטחון בסיסי בכך שבאופן עקרוני צורת ראיית העולם שלנו נכונה. כאשר אדם שומע שהוא טועה, זה מהווה איום ל''אתר'' שלו. קל עוד יותר לההפך לרגיש לגבי עניין זה בקשר רגשי משמעותי כקשר נישואים. באופן כללי, אדם נוטה להאשים את השני במקום לקחת אחריות על מעשיו. גם חז''ל הבינו שלכל אדם יש נגיעות הגורמות לו באופן לא- מודע לנסות להצדיק את עצמו.
 
פעמים שהמתח היום יומי לא מאפשר פתיחות. מתח זה מקשה עלינו להתייחס למידע חדש אפילו אם הוא לטובתנו. התורה מדגישה שבעת עבודת הפרך במצריים, עמ''י לא היה מסוגל לשמוע את בשורת הגאולה המתקרבת ''ולא שמעו אל משה מקוצר רוח ועבודה קשה''. הפסיכולוג פיאז'ה דיבר גם כן על החשיבות לשנות את ה''תוכנית'' הבסיסית של האדם, דרכו הוא משקיף על העולם, ע''מ להכיל את השני. בבעיות נישואים לרוב ניתן להבחין בהתנגדות מצד בני הזוג לשנות את צורת ההסתכלות המקובעת והסטריאוטיפית על השני.
 
כיצד ניתן לשנות את המצב הבעייתי שתיארנו?
1. שני בני הזוג צריכים לרצות בשינוי, ולהבין שאין להם אלטרנטיבה אחרת. 2. עליהם להחליט החלטה מודעת שיש לתקשר בפתיחות זה עם זה, ולהתגונן כמה שפחות. 3. בני הזוג צריכים ללמוד טכניקות תקשורת שיעזרו להם להתמודד בצורה טובה עם בעיותיהם. אנסה לתאר טכניקה פשוטה יחסית, שמניסיוני בטיפול נוכחתי לראות את יעילותה.
 
פרסומת
בני הזוג צריכים להתחייב לתרגל טכניקה זו לפחות פעמיים בשבוע. יש לפנות רבע שעה בה בני הזוג ישבו יחדיו ללא הפרעות. מטרת זמן זה היא לאפשר שיחה תרבותית בין שניהם בה כל אחד מאזין בתורו לשני ולא קוטע את דבריו. בזמן השיחה חשוב שבני הזוג יביטו זה בזה. וישדרו עניין ע''י תקשורת לא ורבלית. לאחר שהראשון מסיים דבריו, על השני לחזור על הדברים, ולקבל אישור מבן זוגו שהמסר אכן הועבר, וכן להפך.
 
 לתירגול פשוט זה מס' השלכות חשובות:
1. שני בני הזוג מרגישים בטחון בכך שיוכלו להביע את דעתם בצורה שקטה ונינוחה ללא מאבקי כוחות. 2. כאשר אדם מקשיב לבן זוגו הוא משדר לו באופן סמוי שחשוב לו ממנו, וכך נותן ערך לנוכחותו. הקשבה אינה רק עניין פאסיבי אלא היא אף הענקת משמעות לשני.
 
חשוב שההקשה תהיה הדדית:
צורת שיח כזאת מאפשרת לבני הזוג לתקשר ביותר ויותר פתיחות וגמישות. מדובר ביחסי גומלין; כאשר אדם מרגיש שבאופן עקרוני שותפו מתייחס אליו בהערכה, הוא משיב יחס דומה. שלמה המלך למדנו מציאות בן אישית זו באמרתו- ''כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם''.
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
דוגמה חיה: כך משניאים את ..
מאמר מערכת ביתד נאמן, שכתב את מה שכל יהודי מאמין יודע - חוסנה הלאומי של המדינה מבוסס על לימוד התורה שבה - הוצא מהקשרו על ידי גורמים בתקשורת, והציג את ..
   
הצתת בתי כנסת? לא מספיק חשוב ..
אתר ביקורת התקשורת "העין השביעית": הצתות בתי כנסת זוכות לכותרות ענק בעיתונים החרדים, אך בעיתונות החילונית אותם אירועים מקבלים מקום קטנטן ..
   
שיעור בתקשורת
אחד הדברים הבסיסים לשלום בית אמיתי וטוב, זה השיחות בין בעל לרעייתו, אם אתה רוצה להכיר אדם וללמוד את אופיו קשה מאוד להתחקות אחר אישיותו רק על פי מעשיו ..
   
"מי שאחראי להסתה ..
מפקד "גלי צה"ל" הבהיר בשיחה עם חה"כ אלי ישי ואריה דרעי כי דברי ההסתה החמורים שנאמרו בתחנה לא יחזרו על עצמם וחבר הפאנל לא יחזור ..
   
הצלם היה בהלם: אין אייטם
צלם "חדשות 2" הוזעק לגן סאקר שבירושלים כדי לתעד קבוצה של חרדים הסובבים מנגל בשעת הצפירה. אך מה רבה היתה הפתעתו כשגילה שמדובר בפעילות הסברה ..
   
אגדות בוואטספ: הרב בצרי מגיב
האם הרב עובדיה יוסף זצ"ל התגלה בחלום לרב דוד בצרי עם מסר על הגאולה, או שמדובר בעוד המצאה המופצת לאלפים בוואטסאפ? לפניכם תגובתו הרשמית של הרב
   
"שינוי אמיתי מתחיל ..
את דרכה לעולם היהדות ומסע החיפוש הרוחני שעברה היא תרגמה לפיתוח סדנה להעצמה ולהגשמה עצמית; בין העבודה בבנק להתנדבות באתר "שבע ברכות", היא ..
   
טל שבתאי: ילד הפלא שעבר את ..
הוא היה "ילד הפלא" בעולם התקשורת, למד מרזי ברקאי, הציג לצד זאב רווח והפיק תכניות רדיו מצליחות; אלא שמשהו בתוכו גרם לו לשנות כיוון. כיום, ..
   
אם הוא ירים את האף?
אנשים רבים היו מעוניינים להשקיע במערכת הזוגיות שלהם, ולומר דברי שבח לבן זוגם, אך הם חוששים שאם יעשו זאת הוא "ירים את האף". האם יש ממה ..
   
הפתעה: אסף אמדורסקי מתחזק
תודו שלזה לא ציפיתם: אסף אמדורסקי, מהדמויות הכי תל אביביות וקלאבריות של עולם המוזיקה הישראלי, מתחזק ושומר שבת. האם הקשר האמנותי עם אביתר בנאי, שולי ..
   
לוותר לחמות? בהחלט!
כלה צעירה, את מאד רוצה להיות רגועה ליד חמותך, להפגין נינוחות, נחמדות, הארת פנים, "אבל ריבונו של עולם היא כל כך מכעיסה אותי, עם ההערות שלה, אני ..
   
מנגינת הלב: איך מתחברים?
הדרך הקלה והטובה ביותר לאחדות היא דרך הניגון. כאשר אחד מגדולי ישראל כותב ניגון, הוא הרי מתחבר אל מקומו הגבוה בקדושה, וכך הוא מתרגם דרך הדיבור והשירה ..
   
חיימוביץ´ מזהירה: החרדים ..
ההתנגדות לפרומו המסית לתכניתה החדשה של מיקי חיימוביץ´, המזהיר מפני "הכיבוש החרדי", חוצה מגזרים. "נחליף את המילה חרדים ביהודים. ..
   
פחות לדבר, יותר להקשיב
כמה מעצבן ומעליב שלא מקשיבים לך... מדוע אנשים לא מקשיבים? כיצד נוכל להפוך לאנשים מקשיבים יותר? תקשיבו ותדעו
   
משיעורי מרן: אין התורה מתחלפת
כיצד השיב הרב צבי הירש לשאלה המתריסה של "המשכיל" דוד פרידלנדר? משיעורי מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, ולעילוי נשמתו
   
תגיות: פסיכולוג, יועץ זוגיות, השוני בין המינים, קונפליקטים, הקשבה, מתח, תקשורת,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

" פעמים שהמתח היום יומי לא מאפשר פתיחות. מתח זה מקשה עלינו להתייחס למידע חדש אפילו אם הוא לטובתנו. התורה מדגישה שבעת עבודת הפרך במצריים, עמ``י לא היה מסוגל לשמוע את בשורת הגאולה המתקרבת ``ולא שמעו אל משה מקוצר רוח ועבודה קשה``. "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט