הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים מידע לקהילה הגות ומחשבה
אותיות הא''ב
אותיות הא``ב שהן הדבר הראשון שלומד ילד יהודי
קולמוס / הרב שמואל לוינזון

אותיות האב שהן הדבר הראשון שלומד ילד יהודי בכניסתו ל'חיידר'- מסודרות בסדר מסוים. א' היא הראשונה, ב' היא השנייה, וכן הלאה. [סדר זה בא לידי ביטוי גם בערכה הגימטרי של כל אות. א' שווה ל- 1 ב-ל-2 וכן הלאה. מהאות י' ואילך עוברים לעשרות, אולם גם שם קיים סדר: כ' שווה 20, ל'- 30 וכן הלאה בסדר המאות מק' ואילך.]

הבה נשאל את עצמנו: מהו בעצם המקור הקדום ביותר לסדר אותיות האב? עשרים ושתיים אותיות האב אומנם כתובות בתורה- אך סדר האותיות לא כתוב שם. אנו מכירים אותו מפיוטים המסודרים לפי סדר אב, וכן בכמה מקומות בספרי חזל המונים את סדר האותיות, כמו סוגיית הגמרא במסכת שבת (קד.)
 
המונה את האותיות לפי סדרן ואף מתייחסת לסידורים מיוחדים כמו אתבש או אחס בטע. אבל האם יש מקור קדום יותר? או שאנו צריכים לתורה שבעל פה. ובכן, לכאורה המקור הקדום ביותר שיש לנו הוא ספר תהילים ששבעה מפרקיו מסודרים לפי סדר אב: כה, לד, לז, קיא, קיב, קיט, קמה. [גם פרק ט מתחיל לפי סדר אלפביתי, אולם חסרות שם הרבה אותיות, וקשה איפוא לדעת אם הייתה כוונה לעשות זאת לפי סדר אב.]
 
בפרק לז ישנו סידור מיוחד: פסוק אחד לפי אב, ופסוק אחד לא לפי הסדר- לסירוגין: (א) לְדָוִד אַל תִּתְחַר בַּמְּרֵעִים אַל תְּקַנֵּא בְּעוֹשֵׂי עַוְלָה: (ב) כִּי כֶחָצִיר מְהֵרָה יִמָּלוּ וּכְיֶרֶק דֶּשֶׁא יִבּוֹלוּן: (ג) בְּטַח בה' וַעֲשֵׂה טוֹב שְׁכָן אֶרֶץ וּרְעֵה אֱמוּנָה: (ד) וְהִתְעַנַּג עַל ה' וְיִתֶּן לְךָ מִשְׁאֲלוֹת לִבֶּךָ: (ה) גּוֹל עַל ה' דַּרְכֶּךָ וּבְטַח עָלָיו וְהוּא יַעֲשֶׂה: (ו) וְהוֹצִיא כָאוֹר צִדְקֶךָ וּמִשְׁפָּטֶךָ כַּצָּהֳרָיִם: (ז) דּוֹם לה' וְהִתְחוֹלֵל לוֹ אַל תִּתְחַר בְּמַצְלִיחַ דַּרְכּוֹ בְּאִישׁ עושֶׂה מְזִמּוֹת: וכו'. אפשר לראות שהפסוקים הלא זוגיים מסודרים לפי סדר האב [כולל הפסוק הראשון, המילה 'לדוד' היא כותרת המציינת את מחבר המזמור] והפסוקים הזוגיים אינם קשורים לסדר הזה.
 
(ראה תמונת טבלה למעלה)
 
המקור הנוסף לסדר האב הוא במגילת איכה, שכל פרקיה למעט האחרון מסודרים בסדר אב. והנה במגילת איכה יש דבר מעורר תמיהה: בפרקים ב,ג,ד מופיעה האות פ' לפני האות ע'?! חזל כבר מתייחסים לנושא, ורבי יוחנן אמר (סנהדרין קד.): בשביל מה הקדים פא לעין- בשביל מרגלים שאמרו בפיהם מה שלא ראו בעיניהם. אך ייתכן שיש לכך עוד סיבה: אם נעיין בכל פרקי התהילים המסודרים לפי סדר אב, נמצא דבר האומר דרשני: ברובם חסרות אות אחת או יותר מן הסדר.
 
פרסומת
ב'אשרי' חסרה כמובן האות נון, את זה כולנו מכירים. וכבר ביאר זאת רבי יוחנן [מעניין! גם כאן רבי יוחנן] במסכת ברכות (ד.): מפני מה לא נאמר נון באשרי- מפני שיש בה מפלתן של שונאי ישראל, דכתיב: נפלה לא תוסיף קום בתולת ישראל. אבל גם במזמור כה חסרה האות ק' (במקומה יש שני רישין) ולכאורה גם האות ו' חסרה.
 
במזמור לד חסרה האות ו', במזמור לז חסרה האות ע'. ואם נחשיב גם את מזמור ט כמסודר לפי אב, חסרות שם הרבה אותיות. מאידך גיסא, במזמורים קיא, קיב, קיט- ישנן כל האותיות. יהודי בשם יעקב בזק שם לב לעובדה מעניינת: בכל המזמורים בהם האב אינו שלם- חתום שמו של דוד המלך.
 
ואילו באלו השלמים, אין שמו של דוד המלך חתום. מה זה אומר? איני יודע, אולי לאחד מן הקוראים יתחדש הסבר טוב. על כל פנים אי אפשר שלא לראות את המגמתיות. לדוד המלך עה היה עניין כלשהו לא לעשות את האב שלם. דבר זה עשוי לשפוך אור על היפוך הסדר שבמגילת איכה, יכול להיות שמאותה סיבה הקפיד הנביא ירמיה שלא לערוך את סדר האב בצורה מלאה.
 
 הפיתרון שהוא מצא היה להפוך את סדר שתי האותיות ובכך לרמוז גם על דרשת רבי יוחנן אודות המרגלים. מדוע בפרק הראשון של מגילת איכה אין הסדר הפוך? אין לדעת, כפי שאין לדעת מדוע בשלושה מקומות בתהילים אנו מוצאים את כל האב. אבל נראה ברור שהיו מקומות עם הקפדה שלא לערוך את סדר הפסוקים בצורה מושלמת עפ האב.
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
האותיות הקטנות בהוראות היצרן
אור מאיר למרחוק, אך קשה לראות איתו בחורים ובסדקים. נר - אורו אמנם חלש, אך ניתן לראות איתו במקומות צרים ובפינות חשוכות. התורה והמצווה הן האור והנר. ..
   
בדרך שישי ריבו רוצה ללכת
הוא בן 25, עדיין לא השתחרר מהצבא, אבל הוא מספיק לשחרר סינגל אחרי סינגל והקריירה המוזיקלית שלו בנסיקה. לאור צאת אלבום הבכורה שלו, ראיון עם ישי ריבו
   
סוד רעננות המוח היהודי - חלק ..
כבר שנים רבות מפורסם שאלו הלומדים תורה מפחיתים את סיכוייהם לחלות במחלות זיכרון המופיעות בגיל הזקנה. כעת יש לכך גם הוכחה מדעית
   
בגיל 111: יהודי, הנחת תפילין?
לא כל יום זוכה שליח חב"ד להניח תפילין לאדם המבוגר ביותר בארה"ב. אחרי כמעט 100 שנה שלא הניח אלכסנדר אימיץ תפילין, פיני מרוזוב זכה להכיר לו ..
   
הלו"ז הצפוף של היהודי
מה בין זמני התפילות לזמני הרכבת, ולמה באמת הרכבת חייבת לדייק בזמן? ומה הקשר בין זה לבין הברכה שמאחלים לתינוק "כשם שנכנס לברית כך ייכנס לתורה, ..
   
יהודי אירופה מתאחדים בבודפשט
מאות רבנים, ראשי ארגונים וקהילות יהודיות צפויים להתכנס בבודפשט שבהונגריה לציון 70 שנה לשואת יהודי הונגריה, ולגיבוש דרכי התמודדות עם תופעת ההתבוללות ..
   
סוד הנשיות היהודית
לאחר מספר שנות חברות, החליטו דוד ודליה, זוג סטודנטים צעירים להינשא. תאריך החתונה נקבע, ובני הזוג הופיעו באדישות מופגנת בבית הרבנות האזורי כדי להירשם ..
   
לא כל יום פורים
כולם אומרים: לא כל יום פורים... זה באמת כך. לא כל יום פורים כפשוטו, וצריכים לחכות כל השנה ליום הנפלא הזה שאין יום גבוה ממנו בכל השנה
   
הדפס ושמור: כל הלכות פורים
מקרא מגילה, זכר למחצית השקל, סעודת פורים, שמיעת המגילה דרך הרדיו ויום הולדת למי שנולד באדר ב. כל מה שרציתם לדעת על הלכות ומנהגי חג הפורים הבא עלינו ..
   
שו"ת תהילים
באילו שעות רצוי לקרוא תהילים? האם מותר לקרוא בשכיבה או באוטובוס שאינו נקי? ומה לגבי תהילים בטלפון הסלולרי?
   
התקווה של אפרת רזאל
את בעלה אהרן, בוודאי כולכם מכירים. אבל אם לא יצא לכם עדיין, הגיע הזמן להכיר את המוזיקאית מוכשרת והמיוחדת שלצדו: לרגל צאת הדיסק החדש שלה, ראיון עם ..
   
תופעה בתנופה: הקומיקס היהודי ..
בשנים האחרונות ההתעניינות בספרות הקומיקס במגזר החרדי-דתי רק הולכת וגדלה. מה כל כך מושך בקומיקס, ואיך מעבירים דרכו מסרים יהודיים? ראיון עם ציפורה ..
   
למה אסור ליהודים להיכנס ..
איך זה עלול לפגוע בנו אם ניכנס, האם מותר רק להצטלם ליד כנסיה, ולמה דווקא במסגדים מותר לבקר? יצאנו לבדוק מה הקשר בין כנסיה לעבודה זרה
   
הפתעה: אסף אמדורסקי מתחזק
תודו שלזה לא ציפיתם: אסף אמדורסקי, מהדמויות הכי תל אביביות וקלאבריות של עולם המוזיקה הישראלי, מתחזק ושומר שבת. האם הקשר האמנותי עם אביתר בנאי, שולי ..
   
"אני יהודיה לכל דבר!"
במשך כל חייה היתה בטוחה ט´, ילידת מולדובה, שהיא יהודיה. רק אחרי שאביה נפטר, סיפר לה הרב שטיפל בסידורי הקבורה כי מאחר שאמה אינה יהודיה, גם היא ..
   
תגיות: אותיות, יהודי, ביטוי, מגילה, תהילים,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט