הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי שאלות ותשובות נשים
קול באישה - ערוה, וקול באיש אצל בנות?
מענה לשאלה

שלום וברכה

במדרש ילקוט שמואל (רמז קח) על הפסוקים (שמואל א פרק ט) המספרים על תשובת הנערות לשאול המלך באורך רב על מקום הימצאותו של שמואל הנביא, מבואר כך: ``כל האורך הזה למה? מביטות בנויו של שאול היו, ולא היו שבעות ממנו! דברי רבי יהודה, אמר לו רבי יוסי, אם כן עשית בנות ישראל כזונות, והלא כשם שאי אפשר לאיש לזון את עיניו מאשה שאין ראויה לו, כך אי אפשר לאשה לזון את עיניה מאיש שאינו שלה, אלא שלא הגיעה עדיין השעה למלכות שאול וכו`. עכ``ל. ומבואר מכך שהתבוננות נשים ביופיו של גבר הוא מעשה שאינו ראוי.

אולם מרן הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א מוכיח בספרו יביע אומר (חלק א סימן ו) שבתלמוד (ברכות מח ב) מבואר כי אכן לשם כך האריכו הנערות בשיחתן עם שאול כדי להסתכל ביופיו, ומשמעות הדברים שלדעת התלמוד אין בכך איסור, אולם הבן איש חי בספרו בן יהוידע (ברכות שם) תירץ כי לדעת התלמוד הסתכלו הנערות רק ביופי גובה קומתו שזה מותר, ולא הסתכלו ביופי תואר פניו.

יש מביאים ראיה להתיר מהמבואר בתלמוד (ברכות כ) שרבי יוחנן שהיה מפורסם בתואר פניו היפים נתן לנשות ישראל להסתכל בפניו כדי שגם הן יילדו בנים יפים כמותו. אולם כמובן שכולם מסייגים דבריהם שאין באמור בכדי להתיר הסתכלות שיש בה מחשבות על תאווה ודברים אחרים.

ובאמת שכך כתב בספר חסידים (סי´ תרי"ד): "צריך להיזהר שלא ישמע קול אשה, והוא הדין לאשה שלא תשמע קול איש, שמכל שהאיש מוזהר האשה מוזהרת". עכ"ל. אלא שהחומרא הזאת היפך המנהג הפשוט, שהנשים שבעזרת נשים שומעות אל הרינה ואל התפלה, מפי חזנים ומשוררים בנעימות קול, ואין חוששים להרהור עבירה.

בהצלחה - מנשה ישראל

 
השאלה

שלום רב,

יש לי שאלה בנושא ´קול באשה ערוה´.
מאחר ולגבר יש איסור לשמוע קול שירת אישה פנויה/אשת איש שמכירה (ולמיטב ידיעתי עדיף לא לשמוע גם שאשה שאינו מכירה), ברצוני לדעת מדוע איסור זה אינו עובד גם להיפך?
יש הרבה בנות/נערות ואף נשים שאוהבות לשמוע זמר מסויים על פני זמרים אחרים מאחר וקולו של אותו הזמר מוצא חן בעיניהן או שלאותו זמר יש הופעה חיצונית מרשימה .
אני מדברת כאןגם על הציבור שלנו , הדתי שיש בו בין היתר זמרים - גברים שהם צעירים ונאים לשמע ולמראה וכשאשה נוכחת בהופעה של זמר, וההופעה היתה מוצלחת במיוחד זה אכן נתפס אצלה במקום מסויים , היא חושבת על ההופעה , איך היה, מה היה , מה הוא שר, מה לבש וכו"...

האם טעם ההיתר לכך הוא שאשה אינה רגילה לדבר עבירה?

אשמח לקבל תשובה לשאלתי.

תודה וישר כח.

חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה  |  צפיות: 1638

שאלות מומלצות
נתקבלו 0 תגובות
שבת
ישראל והעמים
מידע יהודי
חגים וזמנים
פרקי אבות
חינוך ילדים
יהדות ומדע
אמונה וביטחון
סיפורים אישיים
בריאות ומזון
פיתוח האישיות
נשים
רוחניות ומיסטיקה
תורת הקבלה
הצופן התנכי

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט