ספרים וקומיקס
פרשת שופטים לילדים: "כלב נושך בחצר"
שלט גדול ומאיר עיניים תולה הילד בחצרו – "כלב נושך בחצר". האם מותר לתלות אותו?
- הרב ארז חזני
- ב' אלול התשע"ז
![](https://storage.hidabroot.org/articles_new/121350_tumb_750Xauto.jpg)
שֶׁקֶר עָנָה בְאָחִיו (דְּבָרִים י"ט, י"ח)
הִגִּיעַ אֵלֵינוּ יֶלֶד חֶמֶד - סִפֵּר הַגָּאוֹן רַבִּי יִצְחָק זִילְבֶּרְשְׁטֵיין שְׁלִיטָ"א - וּבְיָדָיו שֶׁלֶט שֶׁכָּתוּב עָלָיו בְּאוֹתִיּוֹת אֲדֻמּוֹת: "כֶּלֶב נוֹשֵׁך בֶּחָצֵר", וּלְצַד הַכִּתּוּב, תְּמוּנַת כֶּלֶב גָּדוֹל וְאֵימְתָנִי...
הַיֶּלֶד שָׁאַל: 'מֻתָּר לִי לִתְלוֹת אֶת הַשֶּׁלֶט הַזֶּה בְּפֶתַח חֲצֵרֵנוּ?', 'מָה הַשְּׁאֵלָה?', תָּמַהְנוּ, 'מַדּוּעַ יִהְיֶה אָסוּר לִתְלוֹתוֹ?'.
וְהַיֶּלֶד הִסְבִּיר: 'הַבְּעָיָה הִיא שֶׁאֵין לִי כְּלָל כֶּלֶב בֶּחָצֵר, אֶלָּא שֶׁאָנוּ חוֹשְׁשִׁים מִגַּנָּבִים, וּכְדֵי לְהַפְחִידָם וְלִמְנֹעַ כְּנִיסָתָם לְבֵיתֵנוּ, מְעֻנְיָנִים אָנוּ לִתְלוֹת אֶת הַשֶּׁלֶט הַמַּתְרִיעַ מִפְּנֵי הַכֶּלֶב הַנּוֹשֵׁךְ'.
שׁוֹאֵל אֵפוֹא הַיֶּלֶד: 'הַאִם מֻתָּר לִתְלוֹת אֶת שֶׁלֶט הָאַזְהָרָה, אוֹ שֶׁמָּא יֵשׁ בְּכָךְ חֲשַׁשׁ גְּנֵבַת דַּעַת אוֹ שֶׁקֶר?'
תְּשׁוּבָה
נִרְאֶה שֶׁאֵין כָּאן אִסּוּר מִשּׁוּם גְּנֵבַת דַּעַת הַבְּרִיּוֹת, כִּי בַּעַל הֶחָצֵר אֵינוֹ מִתְכַּוֵּן לְקַבֵּל מִמִּישֶׁהוּ תַּגְמוּל בְּדַרְכֵי מִרְמָה, אֶלָּא רַק מֵסִיר מֵעַצְמוֹ נֵזֶק מֵהַגַּנָּבִים, וּבָזֶה נִרְאֶה שֶׁלֹּא קַיָּם אִסּוּר גְּנֵבַת דַּעַת.
וְגַם חֲשַׁשׁ שֶׁקֶר אֵין כָּאן, וּכְמוֹ שֶׁמָּצִינוּ בַּגְּמָרָא בִּיבָמוֹת (קט"ו:) שֶׁכְּלִי שֶׁנִּמְצָא וְכָתוּב עַל גַּבָּיו 'תְּרוּמָה', דִּין הַפֵּרוֹת שֶׁבְּתוֹכוֹ הוּא כְּפֵרוֹת חֻלִּין, וְלֹא חוֹשְׁשִׁים שֶׁהֵם בֶּאֱמֶת תְּרוּמָה, כִּי אָנוּ תּוֹלִים שֶׁבַּעַל הַכְּלִי הִשְׁאִיר אֶת הַכָּתוּב בְּכַוָּנָה, כְּדֵי שֶׁיִּבָּדְלוּ בְּנֵי אָדָם מֵהַפֵּרוֹת שֶׁבְּתוֹכוֹ בְּחָשְׁבָם שֶׁקֹּדֶשׁ הֵם. וּמַשְׁמַע שֶׁכַּאֲשֶׁר מְבַקֵּשׁ לְהַצִּיל אֶת מָמוֹנוֹ אֵין בָּזֶה חֲשַׁשׁ שֶׁקֶר.
לְסִכּוּם: לַמְרוֹת שֶׁאֵין כֶּלֶב בֶּחָצֵר, מֻתָּר לִתְלוֹת אֶת הַשֶּׁלֶט "כֶּלֶב נוֹשֵׁך בֶּחָצֵר", כְּדֵי לְהַפְחִיד אֶת הַגַּנָּבִים. וְהַדֶּרֶךְ הַטּוֹבָה בְּיוֹתֵר הִיא - לִכְתֹּב עַל גַּבֵּי הַשֶּׁלֶט: "כֶּלֶב נוֹשֵׁך", וּלְהַשְׁמִיט תֵּבַת "בֶּחָצֵר"!
הסיפור מתוך הספר "אחת שאלתי", מאוצרו של הגאון ר' יצחק זילברשטיין