פרשת חקת: לפעמים הפתרון הוא לדבר אל הקיר
זה אינו דור יציאת מצרים – דור של עבדים, גלותי, הרגיל לפעול מתוך יראה – נעשה ונשמע. הדור החדש שואף לחופש, לאהבה ולהבנה – נשמע, נתחבר ונעשה. כיצד יש לפנות לדור כזה?
זה אינו דור יציאת מצרים – דור של עבדים, גלותי, הרגיל לפעול מתוך יראה – נעשה ונשמע. הדור החדש שואף לחופש, לאהבה ולהבנה – נשמע, נתחבר ונעשה. כיצד יש לפנות לדור כזה?
אותם התסמינים של בכי וייאוש, שהם תוצאה של גלולת התבוסתנות שהנחילו עשרת המרגלים, הוגדרו במסכת תענית בתור "בכייה של חינם". התסמינים של הכאב, כמו באפקט הנוצבו, אולי היו אמיתיים, אך הם לא נסובו על מציאות ממשית
הפרשנות המילולית והישירה, נדמית להיות לא חינוכית ואולי אפילו תמוהה. היא לא פותרת באופן מידי את הבעיה, אלא מגלגלת אותה הלאה
ההכנה הרוחנית בטרם ההליכה במדבר, מצריכה הכרה של כל אחד ואחד בערכו, בערכיו ובמטרותיו. אך לא פחות מכך, על האדם גם להכיר את מקומו ותפקידו בתוך החברה, ובמובן מסוים – בתוך ההיסטוריה
החירות היא הבחירה הנתונה לאדם והיא היוצרת את אחריותו לגורלו. הקללות והברכות אינן גזירת גורל מקרי, כי אם, במובן העמוק, פועל יוצא של בחירותיו ומעשיו של האדם
ההרחקה היא פעולת הגנה של החברה מפני הסכנה של תוצאות הדיבור הבעייתי: התפוררות חברתית ולאומית. זוהי רפואה מונעת אסון – יש להרחיק ולהתרחק ממצורע – ממי שהאג'נדה שלו היא להוציא ולהביא רק רע
לא תמיד נכון לפעול על פי פרץ רגשי או צורך אינדיבידואלי יצירתי אך אישי. פעמים יש לפעול באיזון ובשילוב השכל, בהתאם ל"סדר העבודה"
השאלות הללו אינן תיאורטיות, לצערנו. הן אקטואליות להחריד. אך בתור עם בעל היסטוריה עלינו לדעת שאין אנו הראשונים הניצבים בפני שאלות אלו – ולשמוח למרות הקשיים
בשעת משבר האינסטינקט והנסיבות דוחפים אותנו להתאחד, אפשר לומר – בלית ברירה. אך בזמני שגרה, על מנת לפעול למען אחדות ישנו צורך בהשקעת משאבים רבים
מה הקשר בין חוני המעגל, עצי שיטים ומעשה אבות סימן לבנים?
מה על החברה הישראלית לעשות על מנת להחזיר לחיים האזרחיים את תפארתם? דברים לעילוי נשמת הרב אלקנה ויזל זצ"ל
מאחורי הציווי התמוה-לכאורה הזה, מסתתרים שיעור במנהיגות עבור משה, והצעה לטיפול פסיכולוגי ייחודי ורגיש לעם ישראל. אדם צריך שתהיה לו אמונה בעצמו
עברנו את פרעה – נעבור גם את זה: סוגיות מתקופת מצרים הרלוונטיות למלחמת "חרבות ברזל" ולחיים עצמם
מה הפוליטיקאים של ימינו יכולים ללמוד מהסיפור של יוסף ואחיו, ומה משמעותה של אחריות
הקשר התודעתי בין מצוות הביכורים לשמחת ראש השנה וימי התשובה, וחשיבות הכרת התודה על ההתחלות וההישגים הראשוניים בכל תחום בחיים
*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה